- 25 mm ID x 62 mm OD x 17 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Material | None |
| Rows of Balls | Single |
| Bore Type | Cylindrical |
| Flush Ground | No |
| Inner Ring Width | 0.67 in, 17 mm |
| O.D. | 2.44 in, 62 mm |
| Dynamic Load Rating | 5,850.00 lbf |
| icNumber | 7695885 |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Inch/Metric | Metric |
| Outer Ring Width | 0.67 in, 17 mm |
| Material | Bearing Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Guide Type | Rolling Element |
| Static Load Rating [Max] | 3,510.00 lbf |
| Capacity | High Capacity |
| Series | 73 |
| Cage Type | Machined Brass |
| No. in Set | Single Bearing |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Cage Material | Brass |
| Limiting Speed | 15000 rpm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Enclosure | Open |
| Precision | Standard |
| Seal Type | Unsealed |
| Reference Speed | 15000 rpm |
| Width | 0.67 in, 17 mm |
| I.D. | 0.98 in, 25 mm |
| Weight | 0.559 LB |
| EAN or UPC | 7316576633768 |

