- 25 mm ID x 62 mm OD x 17 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Limiting Speed - Grease | 9000 rpm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| I.D. | 0.98 in, 25 mm |
| Seal Material | None |
| Bore Type | Cylindrical |
| Locking Device | No Locking Device |
| Inner Ring Width | 0.67 in, 17 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Cage Type | Metal |
| icNumber | 7695885 |
| Ball Material | Steel |
| Limiting Speed - Oil | 13000 rpm |
| Material | Bearing Steel |
| Internal Design | Universal Mounting |
| No. in Set | Single Bearing |
| Outer Ring Width | 0.67 in, 17 mm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Dynamic Load Rating | 26000 lbf |
| Rows of Balls | Single |
| Capacity | High Capacity |
| O.D. | 2.44 in, 62 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Series | 73 |
| Enclosure | Open |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Cage Material | Bearing Steel |
| Flush Ground | No |
| Inch/Metric | Metric |
| Width | 0.67 in, 17 mm |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Seal Type | Unsealed |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Static Load Rating [Max] | 15600 lbf |
| Precision | Standard |
| Preload Level | Medium |
| Weight | 0.551 LB |
| EAN or UPC | 7316577067968 |

