- 55 mm ID x 120 mm OD x 29 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Outer Ring Width | 29 mm |
| Seal Material | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. Type | Straight |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Limiting Speed - Grease | 4800 rpm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| No. in Set | Single Bearing |
| Enclosure | Open |
| icNumber | 7695843 |
| Width | 1.14 in, 29 mm |
| Ball Material | Steel |
| Flush Ground | No |
| Rows of Balls | Single |
| Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Type | Plastic |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Series | 73 |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bore Type | Round Bore |
| Contact Angle | 40° |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Capacity | High Capacity |
| I.D. | 55 mm |
| O.D. | 120 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| Preload Level | Light |
| Inner Ring Width | 1.14 in, 29 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Weight | 3.01 LB |
| EAN or UPC | 7316577611369 |

