- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Preload Level | Small Axial Clearance |
| Bore Type | Cylindrical |
| Locking Device | No Locking Device |
| Inner Ring Width | 1.22 in, 31 mm |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. | 5.12 in, 130 mm |
| Precision | Standard |
| Cage Type | Plastic |
| Seal Type | Unsealed |
| Cage Material | Polyamide |
| Outer Ring Width | 1.22 in, 31 mm |
| Seal Material | None |
| Rows of Balls | Single |
| Enclosure | Open |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Ball Material | Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| Inch/Metric | Metric |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Material | Bearing Steel |
| Width | 1.22 in, 31 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Flush Ground | No |
| I.D. | 2.36 in, 60 mm |
| icNumber | 7695835 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Series | 7300 |
| Bearing Design | w/ Smaller Axial Internal Clearance |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Weight | 3.827 LB |
| EAN or UPC | 7316577610638 |

