- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Inner Ring Width | 1.22 in, 31 mm |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Type | Plastic |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Ball Material | Steel |
| icNumber | 7695835 |
| Material | Bearing Steel |
| Flush Ground | No |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Outer Ring Width | 1.22 in, 31 mm |
| O.D. | 5.12 in, 130 mm |
| Precision | Standard |
| Capacity | High Capacity |
| Width | 1.22 in, 31 mm |
| Cage Material | Polyamide |
| Rows of Balls | Single |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Preload Level | Small Axial Clearance |
| Bore Type | Cylindrical |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Seal Material | None |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Enclosure | Open |
| Seal Type | Unsealed |
| Series | 7300 |
| Bearing Design | w/ Smaller Axial Internal Clearance |
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inch/Metric | Metric |
| I.D. | 2.36 in, 60 mm |
| Weight | 3.827 LB |
| EAN or UPC | 7316577610638 |

