- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Rows of Balls | Single |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. Type | Cylindrical |
| No. in Set | Single Bearing |
| icNumber | 7695835 |
| I.D. | 2.36 in, 60 mm |
| Ball Material | Steel |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Capacity | High Capacity |
| O.D. | 5.12 in, 130 mm |
| Precision | Standard |
| Locking Device | No Locking Device |
| Flush Ground | No |
| Width | 1.22 in, 31 mm |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Enclosure | Open |
| Inch/Metric | Metric |
| Series | 7300 |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Outer Ring Width | 1.22 in, 31 mm |
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| Preload Level | Light |
| Cage Material | Polyamide |
| Bore Type | Cylindrical |
| Cage Type | Plastic |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Material | Bearing Steel |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Inner Ring Width | 1.22 in, 31 mm |
| Seal Material | None |
| Seal Type | Unsealed |
| Weight | 3.858 LB |
| EAN or UPC | 7316577150721 |

