- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| O.D. Type | Cylindrical |
| Cage Type | Plastic |
| Ball Material | Steel |
| Flush Ground | No |
| Locking Device | No Locking Device |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Bore Type | Cylindrical |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| O.D. | 5.12 in, 130 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Cage Material | Polyamide |
| Preload Level | Light |
| Seal Material | None |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Precision | Standard |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| Series | 7300 |
| Width | 1.22 in, 31 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| I.D. | 2.36 in, 60 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inner Ring Width | 1.22 in, 31 mm |
| Material | Bearing Steel |
| Outer Ring Width | 1.22 in, 31 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Inch/Metric | Metric |
| Lubricant | Oil Preservative |
| icNumber | 7695835 |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| No. in Set | Single Bearing |
| Weight | 3.858 LB |
| EAN or UPC | 7316577150721 |

