- 90 mm ID x 190 mm OD x 43 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Outer Ring Width | 1.69 in, 43 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| I.D. | 3.54 in, 90 mm |
| Flush Ground | No |
| O.D. | 7.48 in, 190 mm |
| Seal Material | None |
| Width | 1.69 in, 43 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Cylindrical |
| Precision | Standard |
| icNumber | 7695830 |
| Seal Type | Unsealed |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Preload Level | Light |
| Inner Ring Width | 1.69 in, 43 mm |
| Cage Material | Brass |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Ball Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| No. in Set | Single Bearing |
| Capacity | Standard Capacity |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Material | Bearing Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Rows of Balls | Single |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Series | 73 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Type | Metal |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Weight | 11.724 LB |
| EAN or UPC | 7316577065926 |

