- 90 mm ID x 190 mm OD x 43 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Seal Type | Unsealed |
| icNumber | 7695830 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| No. in Set | Single Bearing |
| Inner Ring Width | 1.69 in, 43 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Enclosure | Open |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Precision | Standard |
| Seal Material | None |
| Rows of Balls | Single |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Bore Type | Cylindrical |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Material | Bearing Steel |
| Cage Type | Metal |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Capacity | Standard Capacity |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Cage Material | Brass |
| Ball Material | Steel |
| Series | 73 |
| O.D. | 7.48 in, 190 mm |
| Flush Ground | No |
| Locking Device | No Locking Device |
| Preload Level | Light |
| Inch/Metric | Metric |
| Width | 1.69 in, 43 mm |
| Outer Ring Width | 1.69 in, 43 mm |
| I.D. | 3.54 in, 90 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Weight | 11.724 LB |
| EAN or UPC | 7316577065926 |

