- 90 mm ID x 190 mm OD x 43 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Bore Type | Round Bore |
| Inner Ring Width | 43 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Material | None |
| Capacity | Standard Capacity |
| Enclosure | Open |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| No. in Set | Single Bearing |
| Ball Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Contact Angle | 40° |
| O.D. Type | Straight |
| Locking Device | No Locking Device |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| O.D. | 190 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Flush Ground | No |
| Cage Type | Metal |
| icNumber | 7695830 |
| Width | 1.69 in, 43 mm |
| Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Outer Ring Width | 43 mm |
| Precision | Standard |
| Preload Level | Medium |
| I.D. | 90 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Series | 73 |
| Weight | 11.724 LB |
| EAN or UPC | 7316577102065 |

