- 90 mm ID x 190 mm OD x 43 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Inner Ring Width | 43 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Material | None |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| No. in Set | Single Bearing |
| icNumber | 7695830 |
| O.D. Type | Straight |
| Precision | Standard |
| Ball Material | Steel |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Contact Angle | 40° |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Capacity | Standard Capacity |
| Series | 73 |
| I.D. | 90 mm |
| Outer Ring Width | 43 mm |
| O.D. | 190 mm |
| Cage Type | Metal |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Seal Type | Unsealed |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Preload Level | Medium |
| Width | 1.69 in, 43 mm |
| Enclosure | Open |
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Locking Device | No Locking Device |
| Flush Ground | No |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Weight | 11.724 LB |
| EAN or UPC | 7316577102065 |

