- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Rows of Balls | Single |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| I.D. | 60 mm |
| Ball Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Seal Type | Unsealed |
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Inner Ring Width | 1.22 in, 31 mm |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Type | Angular Contact |
| O.D. Type | Straight |
| Capacity | High Capacity |
| Contact Angle | 40° |
| Series | 7300 |
| No. in Set | Single Bearing |
| Preload Level | Medium |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| Flush Ground | No |
| Seal Material | None |
| icNumber | 7695835 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Type | Plastic |
| O.D. | 130 mm |
| Width | 1.22 in, 31 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Weight | 3.858 LB |
| EAN or UPC | 7316577150738 |

