- 90 mm ID x 160 mm OD x 30 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Cage Type | Metal |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Flush Ground | No |
| O.D. | 160 mm |
| Material | Steel |
| Series | 7200 |
| No. in Set | Single Bearing |
| Preload Level | None |
| Precision | Standard |
| Ball Material | Steel |
| icNumber | 7695858 |
| Width | 1.18 in, 30 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Material | None |
| Bore Type | Round Bore |
| I.D. | 90 mm |
| Contact Angle | 40° |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. Type | Straight |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Inner Ring Width | 30 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Capacity | High Capacity |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Rows of Balls | Single |
| Outer Ring Width | 30 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Seal Type | Unsealed |
| Enclosure | Open |
| Weight | 5.509 LB |
| EAN or UPC | 7316577150059 |

