- 90 mm ID x 160 mm OD x 30 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| O.D. | 160 mm |
| Cage Type | Metal |
| Inner Ring Width | 30 mm |
| Enclosure | Open |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Seal Material | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Rows of Balls | Single |
| Capacity | High Capacity |
| Ball Material | Steel |
| icNumber | 7695858 |
| O.D. Type | Straight |
| Outer Ring Width | 30 mm |
| Series | 7200 |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Preload Level | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| Material | Steel |
| Width | 1.18 in, 30 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Contact Angle | 40° |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Flush Ground | No |
| I.D. | 90 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Weight | 5.509 LB |
| EAN or UPC | 7316577150059 |

