- 90 mm ID x 160 mm OD x 30 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Ball Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision | Standard |
| Capacity | Standard Capacity |
| Series | 7200 |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Type | Metal |
| I.D. | 90 mm |
| O.D. | 160 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Inner Ring Width | 30 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Seal Type | Unsealed |
| icNumber | 7695858 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Outer Ring Width | 30 mm |
| Seal Material | None |
| Material | Steel |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Width | 1.18 in, 30 mm |
| Contact Angle | 40° |
| Enclosure | Open |
| Rows of Balls | Single |
| Flush Ground | No |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Preload Level | Light |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Weight | 5.274 LB |
| EAN or UPC | 7316577150097 |

