- 90 mm ID x 160 mm OD x 30 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Width | 1.18 in, 30 mm |
| Flush Ground | No |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| icNumber | 7695858 |
| Cage Type | Metal |
| Ball Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Material | Steel |
| Outer Ring Width | 30 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Contact Angle | 40° |
| Rows of Balls | Single |
| Capacity | Standard Capacity |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Precision | Standard |
| O.D. | 160 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Preload Level | Light |
| Series | 7200 |
| I.D. | 90 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Seal Material | None |
| Seal Type | Unsealed |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Inner Ring Width | 30 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore |
| Weight | 5.274 LB |
| EAN or UPC | 7316577150097 |

