- 40 mm ID x 90 mm OD x 23 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Seal Type | Unsealed |
| Material | Bearing Steel |
| Limiting Speed - Grease | 6700 rpm |
| Bore Type | Cylindrical |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Precision | Standard |
| icNumber | 7695815 |
| Seal Material | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Flush Ground | No |
| Locking Device | No Locking Device |
| Capacity | High Capacity |
| Inner Ring Width | 0.91 in, 23 mm |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| O.D. | 3.54 in, 90 mm |
| Enclosure | Open |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Type | Metal |
| Contact Angle | 40 Degree |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Rows of Balls | Single |
| Width | 0.91 in, 23 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| I.D. | 1.57 in, 40 mm |
| Ball Material | Steel |
| Outer Ring Width | 0.91 in, 23 mm |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| Inch/Metric | Metric |
| Series | 7300 |
| Preload Level | Light |
| Cage Material | Brass |
| Weight | 1.528 LB |
| EAN or UPC | 7316577610201 |

