- 40 mm ID x 90 mm OD x 23 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Ball Material | Steel |
| icNumber | 7695815 |
| Series | 7300 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Material | Bearing Steel |
| Capacity | High Capacity |
| Outer Ring Width | 0.91 in, 23 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| O.D. | 3.54 in, 90 mm |
| Flush Ground | No |
| No. in Set | Single Bearing |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Material | Bearing Steel |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Bore Type | Cylindrical |
| Inner Ring Width | 0.91 in, 23 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Width | 0.91 in, 23 mm |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Inch/Metric | Metric |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Material | None |
| I.D. | 1.57 in, 40 mm |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Enclosure | Open |
| Cage Type | Metal |
| Limiting Speed - Grease | 6700 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Preload Level | Medium |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Rows of Balls | Single |
| Precision | Standard |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| Weight | 1.453 LB |
| EAN or UPC | 7316576650550 |

