- 40 mm ID x 90 mm OD x 23 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Enclosure | Open |
| Seal Material | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Limiting Speed - Grease | 6700 rpm |
| Inch/Metric | Metric |
| icNumber | 7695815 |
| Precision | Standard |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| Outer Ring Width | 0.91 in, 23 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Seal Type | Unsealed |
| Series | 7300 |
| Material | Bearing Steel |
| Capacity | High Capacity |
| Cage Type | Metal |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| O.D. | 3.54 in, 90 mm |
| I.D. | 1.57 in, 40 mm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Material | Brass |
| Inner Ring Width | 0.91 in, 23 mm |
| Bore Type | Cylindrical |
| Width | 0.91 in, 23 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Rows of Balls | Single |
| Ball Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Flush Ground | No |
| Preload Level | Light |
| Weight | 1.528 LB |
| EAN or UPC | 7316577610201 |

