- 40 mm ID x 90 mm OD x 23 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Cylindrical |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Flush Ground | No |
| Ball Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 6700 rpm |
| Seal Type | Unsealed |
| No. in Set | Single Bearing |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Cage Type | Metal |
| Preload Level | Medium |
| I.D. | 1.57 in, 40 mm |
| Seal Material | None |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Rows of Balls | Single |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 3.54 in, 90 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Precision | Standard |
| Inner Ring Width | 0.91 in, 23 mm |
| Series | 7300 |
| Capacity | High Capacity |
| Cage Material | Bearing Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| icNumber | 7695815 |
| Width | 0.91 in, 23 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Material | Bearing Steel |
| Outer Ring Width | 0.91 in, 23 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Weight | 1.453 LB |
| EAN or UPC | 7316576650550 |

