- 55 mm ID x 120 mm OD x 29 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Width | 1.14 in, 29 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Enclosure | Open |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Material | None |
| O.D. | 4.72 in, 120 mm |
| Outer Ring Width | 1.14 in, 29 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Locking Device | No Locking Device |
| Limiting Speed - Grease | 4800 rpm |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Ball Material | Steel |
| Flush Ground | No |
| Series | 73 |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Bore Type | Cylindrical |
| Inner Ring Width | 1.14 in, 29 mm |
| icNumber | 7695807 |
| Cage Type | Metal |
| Preload Level | Light |
| Seal Type | Unsealed |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Capacity | High Capacity |
| Material | Bearing Steel |
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| I.D. | 2.17 in, 55 mm |
| Cage Material | Brass |
| Inch/Metric | Metric |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Weight | 3.373 LB |
| EAN or UPC | 7316577654632 |

