- 55 mm ID x 120 mm OD x 29 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Ball Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Lubricant | Oil Preservative |
| O.D. | 4.72 in, 120 mm |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| I.D. | 2.17 in, 55 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Flush Ground | No |
| Rows of Balls | Single |
| Inner Ring Width | 1.14 in, 29 mm |
| icNumber | 7695807 |
| Outer Ring Width | 1.14 in, 29 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Precision | Standard |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Brass |
| Bore Type | Cylindrical |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Enclosure | Open |
| Seal Material | None |
| Cage Type | Metal |
| Limiting Speed - Grease | 4800 rpm |
| Width | 1.14 in, 29 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Capacity | High Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| No. in Set | Single Bearing |
| Material | Bearing Steel |
| Preload Level | Medium |
| Series | 73 |
| Weight | 3.373 LB |
| EAN or UPC | 7316577611420 |

