- 55 mm ID x 120 mm OD x 29 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Lubricant | Oil Preservative |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Inch/Metric | Metric |
| icNumber | 7695807 |
| Bore Type | Cylindrical |
| O.D. | 4.72 in, 120 mm |
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| Cage Material | Brass |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Material | Bearing Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Series | 73 |
| No. in Set | Single Bearing |
| Flush Ground | No |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Limiting Speed - Grease | 4800 rpm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Precision | Standard |
| Ball Material | Steel |
| Capacity | High Capacity |
| Outer Ring Width | 1.14 in, 29 mm |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Width | 1.14 in, 29 mm |
| Preload Level | Light |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Enclosure | Open |
| Cage Type | Metal |
| Seal Material | None |
| I.D. | 2.17 in, 55 mm |
| Inner Ring Width | 1.14 in, 29 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Weight | 3.373 LB |
| EAN or UPC | 7316577654632 |

