- 55 mm ID x 120 mm OD x 29 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Lubricant | Oil Preservative |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Preload Level | Medium |
| Precision | Standard |
| Ball Material | Steel |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Cage Type | Metal |
| Cage Material | Brass |
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| Seal Type | Unsealed |
| Bore Type | Cylindrical |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Locking Device | No Locking Device |
| icNumber | 7695807 |
| No. in Set | Single Bearing |
| Dynamic Load Rating | 85200 lbf |
| Series | 73 |
| Capacity | High Capacity |
| Width | 1.14 in, 29 mm |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Outer Ring Width | 1.14 in, 29 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Rows of Balls | Single |
| Static Load Rating [Max] | 60000 lbf |
| Inch/Metric | Metric |
| Enclosure | Open |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. | 4.72 in, 120 mm |
| Limiting Speed - Grease | 4800 rpm |
| Seal Material | None |
| I.D. | 2.17 in, 55 mm |
| Inner Ring Width | 1.14 in, 29 mm |
| Flush Ground | No |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Material | Bearing Steel |
| Weight | 3.157 LB |
| EAN or UPC | 7316576650680 |

