- 55 mm ID x 120 mm OD x 29 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Bearing Design | Universal Mounting |
| No. in Set | Single Bearing |
| Seal Material | None |
| Preload Level | Medium |
| Cage Type | Metal |
| I.D. | 2.17 in, 55 mm |
| Precision | Standard |
| Cage Material | Brass |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Outer Ring Width | 1.14 in, 29 mm |
| Ball Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Width | 1.14 in, 29 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Limiting Speed - Grease | 4800 rpm |
| Material | Bearing Steel |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Cylindrical |
| Seal Type | Unsealed |
| Capacity | High Capacity |
| Inch/Metric | Metric |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Locking Device | No Locking Device |
| icNumber | 7695807 |
| Series | 73 |
| Rows of Balls | Single |
| Inner Ring Width | 1.14 in, 29 mm |
| O.D. | 4.72 in, 120 mm |
| Enclosure | Open |
| Flush Ground | No |
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| Weight | 3.373 LB |
| EAN or UPC | 7316577611420 |

