- 55 mm ID x 120 mm OD x 29 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Seal Material | None |
| Cage Material | Brass |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Inch/Metric | Metric |
| Bore Type | Cylindrical |
| No. in Set | Single Bearing |
| Locking Device | No Locking Device |
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Series | 73 |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Seal Type | Unsealed |
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Preload Level | Medium |
| I.D. | 2.17 in, 55 mm |
| Cage Type | Metal |
| Outer Ring Width | 1.14 in, 29 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| icNumber | 7695807 |
| Rows of Balls | Single |
| Width | 1.14 in, 29 mm |
| Precision | Standard |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Capacity | High Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 4800 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. | 4.72 in, 120 mm |
| Enclosure | Open |
| Dynamic Load Rating | 85200 lbf |
| Inner Ring Width | 1.14 in, 29 mm |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Static Load Rating [Max] | 60000 lbf |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Flush Ground | No |
| Material | Bearing Steel |
| Weight | 3.157 LB |
| EAN or UPC | 7316576650680 |

