- 65 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| icNumber | 7695821 |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| O.D. | 5.51 in, 140 mm |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Series | 7300 |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Material | None |
| Material | Bearing Steel |
| Enclosure | Open |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Width | 1.3 in, 33 mm |
| Precision | Standard |
| Flush Ground | No |
| I.D. | 2.56 in, 65 mm |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Outer Ring Width | 1.3 in, 33 mm |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Inch/Metric | Metric |
| Capacity | High Capacity |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Cage Material | Bearing Steel |
| Bore Type | Cylindrical |
| Locking Device | No Locking Device |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Rows of Balls | Single |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| Seal Type | Unsealed |
| Cage Type | Metal |
| Inner Ring Width | 1.3 in, 33 mm |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Ball Material | Steel |
| Weight | 5.269 LB |
| EAN or UPC | 7316577611413 |

