- 65 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| O.D. Type | Straight |
| Series | 7300 |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Inner Ring Width | 1.3 in, 33 mm |
| Outer Ring Width | 33 mm |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| Capacity | High Capacity |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Preload Level | Medium |
| Cage Type | Plastic |
| O.D. | 140 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Seal Material | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Width | 1.3 in, 33 mm |
| Rows of Balls | Single |
| icNumber | 7695821 |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Flush Ground | No |
| Contact Angle | 40° |
| Seal Type | Unsealed |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision | Standard |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Bearing Type | Angular Contact |
| I.D. | 65 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Enclosure | Open |
| Weight | 4.74 LB |
| EAN or UPC | 7316577611383 |

