- 65 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Enclosure | Open |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Locking Device | No Locking Device |
| Width | 1.3 in, 33 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| Seal Type | Unsealed |
| Bore Type | Cylindrical |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Capacity | High Capacity |
| Material | Bearing Steel |
| Ball Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Inner Ring Width | 1.3 in, 33 mm |
| Outer Ring Width | 1.3 in, 33 mm |
| Flush Ground | No |
| O.D. | 5.51 in, 140 mm |
| icNumber | 7695821 |
| No. in Set | Single Bearing |
| I.D. | 2.56 in, 65 mm |
| Cage Material | Bearing Steel |
| Series | 7300 |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Seal Material | None |
| Cage Type | Metal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Weight | 5.269 LB |
| EAN or UPC | 7316577611413 |

