- 65 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Steel Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Outer Ring Width | 1.3 in, 33 mm |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Precision | Standard |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Enclosure | Open |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. | 5.51 in, 140 mm |
| Bore Type | Cylindrical |
| Series | 7300 |
| Cage Type | Metal |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Width | 1.3 in, 33 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Material | Bearing Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| Inch/Metric | Metric |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Flush Ground | No |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Inner Ring Width | 1.3 in, 33 mm |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| Seal Material | None |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Ball Material | Steel |
| Material | Bearing Steel |
| I.D. | 2.56 in, 65 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Seal Type | Unsealed |
| Capacity | Standard Capacity |
| Preload Level | Light |
| icNumber | 7695821 |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Locking Device | No Locking Device |
| Weight | 5.269 LB |
| EAN or UPC | 7316576634505 |

