- 65 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Steel Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Inch/Metric | Metric |
| Flush Ground | No |
| icNumber | 7695821 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Type | Unsealed |
| I.D. | 2.56 in, 65 mm |
| O.D. | 5.51 in, 140 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| Cage Material | Bearing Steel |
| Outer Ring Width | 1.3 in, 33 mm |
| Material | Bearing Steel |
| Bore Type | Cylindrical |
| Series | 7300 |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Cage Type | Metal |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Ball Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Inner Ring Width | 1.3 in, 33 mm |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Enclosure | Open |
| Width | 1.3 in, 33 mm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Preload Level | Light |
| Seal Material | None |
| No. in Set | Single Bearing |
| Capacity | Standard Capacity |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Weight | 5.269 LB |
| EAN or UPC | 7316576634505 |

