- 65 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Compressors
- Centrifuges
- Pumps
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Static Load Rating [Max] | 80000 lbf |
| Inner Ring Width | 1.3 in, 33 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Preload Level | Light |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Material | Bearing Steel |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Width | 1.3 in, 33 mm |
| Cage Material | Brass |
| Locking Device | No Locking Device |
| Enclosure | Open |
| Seal Type | Unsealed |
| Outer Ring Width | 1.3 in, 33 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Precision | Standard |
| Inch/Metric | Metric |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. | 5.51 in, 140 mm |
| Bore Type | Cylindrical |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Dynamic Load Rating | 108000 lbf |
| icNumber | 7695812 |
| Ball Material | Steel |
| I.D. | 2.56 in, 65 mm |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Flush Ground | No |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Type | Metal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Capacity | High Capacity |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Material | None |
| Series | 7300 |
| Weight | 5.203 LB |
| EAN or UPC | 7316577150776 |

