- 65 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Compressors
- Centrifuges
- Pumps
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Cage Type | Metal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Flush Ground | No |
| Precision | Standard |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Capacity | High Capacity |
| I.D. | 2.56 in, 65 mm |
| Static Load Rating [Max] | 80000 lbf |
| Outer Ring Width | 1.3 in, 33 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Preload Level | Light |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Cage Material | Brass |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| icNumber | 7695812 |
| Inch/Metric | Metric |
| Enclosure | Open |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Dynamic Load Rating | 108000 lbf |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. Type | Cylindrical |
| O.D. | 5.51 in, 140 mm |
| Seal Material | None |
| Series | 7300 |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Inner Ring Width | 1.3 in, 33 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| No. in Set | Single Bearing |
| Rows of Balls | Single |
| Material | Bearing Steel |
| Width | 1.3 in, 33 mm |
| Ball Material | Steel |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Bore Type | Cylindrical |
| Weight | 5.203 LB |
| EAN or UPC | 7316577150776 |

