- 65 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Capacity | High Capacity |
| Inch/Metric | Metric |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 5.51 in, 140 mm |
| Bore Type | Cylindrical |
| Rows of Balls | Single |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| icNumber | 7695812 |
| Dynamic Load Rating | 108000 lbf |
| Preload Level | Medium |
| Static Load Rating [Max] | 80000 lbf |
| Inner Ring Width | 1.3 in, 33 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Cage Material | Brass |
| Precision | Standard |
| Seal Material | None |
| Ball Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Width | 1.3 in, 33 mm |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| I.D. | 2.56 in, 65 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Material | Bearing Steel |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Flush Ground | No |
| Series | 7300 |
| No. in Set | Single Bearing |
| Outer Ring Width | 1.3 in, 33 mm |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Enclosure | Open |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Weight | 4.833 LB |
| EAN or UPC | 7316577102003 |

