- 65 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Cage Type | Plastic |
| Capacity | High Capacity |
| Flush Ground | No |
| Series | 7300 |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Ball Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| O.D. | 140 mm |
| icNumber | 7695821 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Inner Ring Width | 1.3 in, 33 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| I.D. | 65 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Bore Type | Round Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Material | Steel |
| Enclosure | Open |
| Precision | Standard |
| Seal Type | Unsealed |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Contact Angle | 40° |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Preload Level | Medium |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| Width | 1.3 in, 33 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Material | None |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Outer Ring Width | 33 mm |
| Weight | 4.74 LB |
| EAN or UPC | 7316577611383 |

