- 65 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Precision | Standard |
| O.D. | 5.51 in, 140 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Material | Bearing Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Open |
| Inch/Metric | Metric |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Rows of Balls | Single |
| Series | 7300 |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Inner Ring Width | 1.3 in, 33 mm |
| Cage Material | Brass |
| Dynamic Load Rating | 108000 lbf |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Seal Material | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Width | 1.3 in, 33 mm |
| icNumber | 7695812 |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Ball Material | Steel |
| Preload Level | Medium |
| Cage Type | Metal |
| Seal Type | Unsealed |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Flush Ground | No |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Capacity | High Capacity |
| No. in Set | Single Bearing |
| I.D. | 2.56 in, 65 mm |
| Static Load Rating [Max] | 80000 lbf |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 1.3 in, 33 mm |
| Bore Type | Cylindrical |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Weight | 4.833 LB |
| EAN or UPC | 7316577102003 |

