- 70 mm ID x 150 mm OD x 35 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Limiting Speed - Grease | 3800 rpm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Width | 1.38 in, 35 mm |
| Limiting Speed - Oil | 5000 rpm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Preload Level | Light |
| Locking Device | No Locking Device |
| Rows of Balls | Single |
| Capacity | Standard Capacity |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Inch/Metric | Metric |
| Cage Material | Brass |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Flush Ground | No |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Material | Bearing Steel |
| Seal Material | None |
| Bore Type | Cylindrical |
| Cage Type | Metal |
| Enclosure | Open |
| Series | 7300 |
| Seal Type | Unsealed |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. | 5.91 in, 150 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| I.D. | 2.76 in, 70 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Inner Ring Width | 1.38 in, 35 mm |
| Outer Ring Width | 1.38 in, 35 mm |
| Precision | Standard |
| icNumber | 7695809 |
| Weight | 5.997 LB |
| EAN or UPC | 7316576650796 |

