- 70 mm ID x 150 mm OD x 35 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| O.D. | 150 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Cage Type | Metal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Preload Level | Light |
| Locating | Retaining Slot |
| Ball Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inner Ring Width | 1.38 in, 35 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision | Standard |
| Bore Type | Round Bore |
| Flush Ground | No |
| Limiting Speed - Oil | 5000 rpm |
| Rows of Balls | Single |
| I.D. | 70 mm |
| Outer Ring Width | 35 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Width | 1.38 in, 35 mm |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Series | 7300 |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| Seal Material | None |
| Limiting Speed - Grease | 3800 rpm |
| icNumber | 7695809 |
| Enclosure | Open |
| Seal Type | Unsealed |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | High Capacity |
| Contact Angle | 40° |
| Weight | 6.349 LB |
| EAN or UPC | 7316570058048 |

