- 70 mm ID x 150 mm OD x 35 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Contact Angle | 40 Degree |
| Flush Ground | No |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 1.38 in, 35 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Limiting Speed - Grease | 3800 rpm |
| Cage Material | Brass |
| Inch/Metric | Metric |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Series | 7300 |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Bore Type | Cylindrical |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Type | Unsealed |
| icNumber | 7695809 |
| Internal Design | Universal Mounting |
| O.D. | 5.91 in, 150 mm |
| Preload Level | Light |
| Cage Type | Metal |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision | Standard |
| Inner Ring Width | 1.38 in, 35 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Rows of Balls | Single |
| Limiting Speed - Oil | 5000 rpm |
| Width | 1.38 in, 35 mm |
| Ball Material | Steel |
| Seal Material | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Material | Bearing Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| I.D. | 2.76 in, 70 mm |
| Weight | 5.997 LB |
| EAN or UPC | 7316576650796 |

