- 70 mm ID x 150 mm OD x 35 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Inner Ring Width | 1.38 in, 35 mm |
| Locating | Retaining Slot |
| O.D. Type | Straight |
| Capacity | High Capacity |
| No. in Set | Single Bearing |
| Preload Level | Light |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Series | 7300 |
| Flush Ground | No |
| icNumber | 7695809 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Width | 1.38 in, 35 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. | 150 mm |
| Cage Type | Metal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Contact Angle | 40° |
| Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Limiting Speed - Oil | 5000 rpm |
| Ball Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Enclosure | Open |
| I.D. | 70 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Limiting Speed - Grease | 3800 rpm |
| Seal Material | None |
| Outer Ring Width | 35 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Weight | 6.349 LB |
| EAN or UPC | 7316570058048 |

