- 80 mm ID x 170 mm OD x 39 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Cage Material | Brass |
| Bore Type | Cylindrical |
| O.D. | 6.69 in, 170 mm |
| I.D. | 3.15 in, 80 mm |
| Preload Level | Light |
| Inner Ring Width | 1.54 in, 39 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Material | Bearing Steel |
| Ball Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| icNumber | 7695823 |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Width | 1.54 in, 39 mm |
| Seal Material | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Rows of Balls | Single |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Lubricant | Oil Preservative |
| No. in Set | Single Bearing |
| Outer Ring Width | 1.54 in, 39 mm |
| Precision | Standard |
| Inch/Metric | Metric |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Flush Ground | No |
| Seal Type | Unsealed |
| Capacity | High Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Open |
| Series | 7300 |
| Weight | 8.693 LB |
| EAN or UPC | 7316577094704 |

