- 80 mm ID x 170 mm OD x 39 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| I.D. | 80 mm |
| Flush Ground | No |
| Ball Material | Steel |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Seal Material | None |
| Inner Ring Width | 39 mm |
| Enclosure | Open |
| Width | 1.54 in, 39 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Contact Angle | 40° |
| Series | 7300 |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Internal Design | Universal Mounting |
| No. in Set | Single Bearing |
| icNumber | 7695823 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Outer Ring Width | 39 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Capacity | Standard Capacity |
| O.D. | 170 mm |
| Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Precision | Standard |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Seal Type | Unsealed |
| O.D. Type | Straight |
| Preload Level | Medium |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Weight | 8.693 LB |
| EAN or UPC | 7316577094582 |

