- 80 mm ID x 170 mm OD x 39 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Preload Level | Light |
| Material | Bearing Steel |
| Inch/Metric | Metric |
| Flush Ground | No |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Capacity | High Capacity |
| Cage Type | Metal |
| Cage Material | Brass |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Locking Device | No Locking Device |
| I.D. | 3.15 in, 80 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Ball Material | Steel |
| Bore Type | Cylindrical |
| O.D. | 6.69 in, 170 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Series | 7300 |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Seal Material | None |
| Width | 1.54 in, 39 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Precision | Standard |
| Inner Ring Width | 1.54 in, 39 mm |
| icNumber | 7695823 |
| No. in Set | Single Bearing |
| Outer Ring Width | 1.54 in, 39 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Weight | 8.693 LB |
| EAN or UPC | 7316577094704 |

