- 80 mm ID x 170 mm OD x 39 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. Type | Straight |
| Capacity | Standard Capacity |
| Seal Material | None |
| Cage Type | Metal |
| Seal Type | Unsealed |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Locking Device | No Locking Device |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Flush Ground | No |
| Bore Type | Round Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Material | Steel |
| I.D. | 80 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Width | 1.54 in, 39 mm |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Series | 7300 |
| Enclosure | Open |
| icNumber | 7695823 |
| Contact Angle | 40° |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Rows of Balls | Single |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| No. in Set | Single Bearing |
| Inner Ring Width | 39 mm |
| Outer Ring Width | 39 mm |
| Preload Level | Medium |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Lubricant | Oil Preservative |
| O.D. | 170 mm |
| Precision | Standard |
| Weight | 8.693 LB |
| EAN or UPC | 7316577094582 |

