- 50 mm ID x 110 mm OD x 27 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Internal Design | Universal Mounting |
| Seal Type | Unsealed |
| Material | Bearing Steel |
| I.D. | 1.97 in, 50 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision | Standard |
| Width | 1.06 in, 27 mm |
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Bore Type | Cylindrical |
| Limiting Speed - Grease | 5300 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. | 4.33 in, 110 mm |
| Outer Ring Width | 1.06 in, 27 mm |
| Seal Material | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Rows of Balls | Single |
| Preload Level | Light |
| Enclosure | Open |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Capacity | High Capacity |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Flush Ground | No |
| No. in Set | Single Bearing |
| Cage Material | Brass |
| Lubricant | Oil Preservative |
| icNumber | 7695806 |
| Inner Ring Width | 1.06 in, 27 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Series | 7300 |
| Limiting Speed - Oil | 7000 rpm |
| Inch/Metric | Metric |
| Cage Type | Metal |
| Weight | 2.624 LB |
| EAN or UPC | 7316577611284 |

