- 50 mm ID x 110 mm OD x 27 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Open |
| Capacity | High Capacity |
| Rows of Balls | Single |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Flush Ground | No |
| Seal Material | None |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Limiting Speed - Grease | 5300 rpm |
| Cage Type | Metal |
| O.D. | 4.33 in, 110 mm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Series | 7300 |
| Internal Design | Universal Mounting |
| icNumber | 7695806 |
| Ball Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Bore Type | Cylindrical |
| No. in Set | Single Bearing |
| Limiting Speed - Oil | 7000 rpm |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| I.D. | 1.97 in, 50 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Cage Material | Brass |
| Inner Ring Width | 1.06 in, 27 mm |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Width | 1.06 in, 27 mm |
| Material | Bearing Steel |
| Preload Level | Light |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Locking Device | No Locking Device |
| Outer Ring Width | 1.06 in, 27 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Weight | 2.624 LB |
| EAN or UPC | 7316577611284 |

