- 50 mm ID x 110 mm OD x 27 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| O.D. Type | Cylindrical |
| Capacity | High Capacity |
| Inch/Metric | Metric |
| Enclosure | Open |
| Material | Bearing Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Material | Brass |
| Dynamic Load Rating | 74100 lbf |
| Series | 7300 |
| Seal Material | None |
| Cage Type | Metal |
| I.D. | 1.97 in, 50 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Locking Device | No Locking Device |
| Limiting Speed - Grease | 5300 rpm |
| Preload Level | Medium |
| O.D. | 4.33 in, 110 mm |
| Limiting Speed - Oil | 7000 rpm |
| Width | 1.06 in, 27 mm |
| Ball Material | Steel |
| Outer Ring Width | 1.06 in, 27 mm |
| icNumber | 7695806 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Precision | Standard |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Static Load Rating [Max] | 51000 lbf |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Flush Ground | No |
| Inner Ring Width | 1.06 in, 27 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Bore Type | Cylindrical |
| Weight | 2.496 LB |
| EAN or UPC | 7316577092533 |

