- 50 mm ID x 110 mm OD x 27 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Seal Material | None |
| icNumber | 7695806 |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Material | Bearing Steel |
| Preload Level | Medium |
| Dynamic Load Rating | 74100 lbf |
| Limiting Speed - Grease | 5300 rpm |
| Series | 7300 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Precision | Standard |
| Inner Ring Width | 1.06 in, 27 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Width | 1.06 in, 27 mm |
| Ball Material | Steel |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Inch/Metric | Metric |
| Static Load Rating [Max] | 51000 lbf |
| Enclosure | Open |
| Flush Ground | No |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Outer Ring Width | 1.06 in, 27 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Oil | 7000 rpm |
| Rows of Balls | Single |
| Contact Angle | 40 Degree |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| No. in Set | Single Bearing |
| Cage Type | Metal |
| Seal Type | Unsealed |
| O.D. | 4.33 in, 110 mm |
| Bore Type | Cylindrical |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Material | Brass |
| I.D. | 1.97 in, 50 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Weight | 2.496 LB |
| EAN or UPC | 7316577092533 |

