- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| O.D. Type | Cylindrical |
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| icNumber | 7695810 |
| Seal Type | Unsealed |
| Enclosure | Open |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Flush Ground | No |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. | 5.12 in, 130 mm |
| Preload Level | Medium |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| I.D. | 2.36 in, 60 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Material | Brass |
| Precision | Standard |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Inch/Metric | Metric |
| Series | 7300 |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Rows of Balls | Single |
| Capacity | High Capacity |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Width | 1.22 in, 31 mm |
| Ball Material | Steel |
| Seal Material | None |
| Bore Type | Cylindrical |
| Material | Bearing Steel |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Inner Ring Width | 1.22 in, 31 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 1.22 in, 31 mm |
| Cage Type | Metal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Weight | 4.206 LB |
| EAN or UPC | 7316577067876 |

