- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Preload Level | Light |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Contact Angle | 40 Degree |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Outer Ring Width | 1.22 in, 31 mm |
| O.D. | 5.12 in, 130 mm |
| Enclosure | Open |
| Ball Material | Steel |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Type | Metal |
| Material | Bearing Steel |
| Rows of Balls | Single |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bore Type | Cylindrical |
| Capacity | High Capacity |
| Series | 7300 |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| Cage Material | Brass |
| Inner Ring Width | 1.22 in, 31 mm |
| Flush Ground | No |
| Width | 1.22 in, 31 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| I.D. | 2.36 in, 60 mm |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Seal Type | Unsealed |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Material | None |
| icNumber | 7695810 |
| Inch/Metric | Metric |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Weight | 3.953 LB |
| EAN or UPC | 7316577067883 |

